12 czerwca 2018

Rodzaje fotografii

 Fotografia jest to jedna z dziedzin, która wciąż się rozwija, dlatego też wyróżnia się ogromną ilość jej rodzajów.
Najprostszy podział fotografii obejmuje jednak klasyfikację na fotografię artystyczną i użytkową. 


Każdy z działów czy kategorii fotografii, tak naprawdę przesycony jest szeregiem możliwości kolejnych podziałów, niekiedy przeplatając się z różnymi innymi typami, co powoduje, że bardzo trudno jest je jednoznacznie określić.Pierwszym najistotniejszym podziałem fotografii jaki w ogóle pojawił się na świecie jest fotografia analogowa i cyfrowa. Nie można by było jednak poprzestać jedynie tylko na tym – człowiek nieustannie się rozwija, szukając nowych rozwiązań i nowych możliwości. Dzięki temu, każdy z tych typów pozwala na wyróżnienie podobnych sobie, lecz inaczej wykonywanych podziałów fotografii ze względu na:

Typ fotografowanego obiektu wyróżnić można:
-fotografię portretową
-fotografię okolicznościową
-fotografię krajobrazową
-fotografię przyrodniczą

Ze względu na miejsce, w którym fotografuje się obiekt wyróżnić można:
-fotografię plenerową
-fotografię studyjną
-fotografię wewnątrz budynku

Ze względu na przeznaczenie wykonywanych fotografii wyróżnić można:
 -fotografię użytkową
-fotografię artystyczną 


Powyżej wymienione podziały to tylko przykłady istniejących typów fotografii, bowiem tak naprawdę jest ich o wiele więcej, a konkretne kategorie mogą dzielić się na jeszcze więcej podkategorii, a poszczególne podkategorie przenikać się wzajemnie.

Gdyby chcieć wymienić wszystkie typy fotografii nie starczyłoby miejsca i czasu, szczególnie, że dziedzina ta nieustannie się rozwija, ale warto wiedzieć z jakimi nazwami, z jakimi typami fotografii, oprócz wymienionych wcześniej możemy się spotkać.

Wyróżnia się zatem między innymi:
-fotografia prasowa
-fotografia naukowa -fotografia lotnicza
-fotografia kosmiczna
-fotografia ślubna
-fotografia dziecięca
-fotografia komercyjna / reklamowa
-fotografia mody
-fotografia dokumentalna
-fotografia reportażowa 

 Każdy z typów z powodzeniem dałoby się zaliczyć do różnych kategorii – dla przykładu: fotografię dziecięcą włączyć można do kategorii fotografii portretowej, natomiast fotografię reklamową do kategorii fotografii użytkowej i tak dalej. Aby orientować się w tych podziałach, przenikaniach i rodzajach na sto procent, należałoby zajrzeć nieco głębiej i przyjrzeć się każdemu typowi fotografii z osobna – to już jedna należy do Ciebie, do fotografa - to Ty bowiem decydujesz który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i zamiłowaniom.
Obrazki pochodzą ze strony We Heart It.

1 komentarz:

design by DESIGNCHANEL (c) don't copy!